לא כל כך מהר

רק השבוע הממשלה קמה וכבר יש מי שמציב עליה תאריך תפוגה. ההבדלים האידיאולוגיים, היעדר הניסיון ולחצים מבית ומחוץ צפויים אמנם להקשות על הממשלה, כל אחד יכול לראות זאת. ככה זה כשיסודות הממשלה הזו עומדים על מעמדו של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו.

אבל קיומו הפוליטי של נתניהו לא מבטיח יציבות לממשלה. מה כן? שותפות. יש כמה בעיות בשיתופי הפעולה בממשלה, יותר ברובד האישי מאשר בפן האידיאולוגי. גנץ חש תחושת החמצה לאור התחמקותו של נתניהו מקיום הסכם הרוטציה, סער וליברמן, הוותיקים מבנט לא מחזיקים ממנו ולצד כל אלו, כניסתה חסרת התקדים של רע"מ לממשלה. אך כל מערכות היחסים הלא כל כך מתפקדות הללו מתגמדות ביחס לשותפות שנמצאת בעוגן הקואליציה הרעועה מכל – זו בין נפתלי בנט ויאיר לפיד.

בתקשורת מכנים את הממשלה הזו הסבב השני של "ברית האחים", ומזכירים את קודמתה, שהייתה רעועה לא פחות ובעלת קריסה צפויה למדי. בנט עצמו אמר בעבר כי "ברית האחים הייתה טעות שלא תחזור", אבל מתברר שזו לא הייתה טעות ליבתית.בניגוד למה שנהוג לחשוב ברית האחים לא קרסה בגלל פערים בין בנט ללפיד, הם באמת מסכימים על 80 אחוז מהדברים, אם לא יותר מכך, אך הבעיה הייתה אז באלו שנטו להתמקד ב-20 האחוזים הנותרים.

איש שהיה מעורב בכל המשברים של ברית האחים הראשונה סיפר ל'קצת על הרבה' על האופן בו התנהלה הקואליציה אז. מדי שבוע העלו בסיעתו של לפיד הצעה חדשה שעמדה לטלטל את הספינה של הציונות הדתית. פעם נישואים אזרחיים, פעם פונדקאות, פעם הכרה בנישואים גאים, פעם חוק גיוס, פעם חוק גיור, פעם תיקוני כשרות ופעם תחבורה ציבורית בשבת. מן העבר השני היו מתכנסים ח"כים מן הפלג החרד"לי של הבית היהודי והאיחוד הלאומי שנת 2013, ומטכסים עצה איך להפיל את ההצעות. בשלב מסוים בנט גילה והכינוסים נתפסו בעיניו כחתרנות. הח"כים התסיסו את הרבנים, הרבנים הציתו את השטח ובנט נאלץ להילחם על הבייס.

כדי להבין איך תפס אז בנט את שגיאותיו, ולברור מתוכן את הליבה, יש להביט בפעולותיו העתידיות. בבחירות לאחר מכן בנט טען שהוא מפסיק להתנצל, אך בפועל, בבחירות הפנימיות ניסה לדחוק את החרד"לים מתוך מפלגתו שלו. שלוש שנים לאחר מכן, כשהבין שלא יוכל להסתדר איתם, לבסוף התפצל מהם לטובת הקמת 'הימין החדש'. במסיבת העיתונאים המשותפת של בנט ושקד, בה הכריזו על הקמת 'הימין החדש' הצהיר כי במפלגתו "אנחנו מציעים שותפות אמת כמו באוהל בטירונות, כמו בשולחן הסדר וכמו בבית הפרטי שלי, משפחתה של גילת אשתי חילונית, אבל אנחנו משפחה אחת".

האחים שעליהם נשענת הממשלה רואים עין בעין ב-80 אחוז מהדברים. הם גם רואים עין בעין על כך שאלו הנושאים בהם צריך לעסוק. לשניהם אין חלופה טובה יותר. בנט התנתק מהימין האידיאולוגי ששמו מתנוסס על שם מפלגתו, לפיד לא יוכל למצוא דרך קצרה יותר ללשכת רה"מ. הממשלה הזו עומדת על כרעי תרנגולות ותלך בדרכן של כל הממשלות, אבל לא כל כך מהר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s