הזדמנות לסגור מעגל? בנט חוזר ללבנון

השנה היא 2017. יחד עם כתבים ועורכים נוספים, זומנתי ללשכת שר הכלכלה לדון בדו"ח מבקר המדינה. נפתלי בנט רצה אז להבליט את המחמאות להן זכה מיוסף שפירא, בשל פעלתנותו להציף ולדון באיום המנהרות. בתדרוך שנתן אז, התייחס בנט לדוח ככזה שמתאר מחדל עצום, ותחושתו דמתה לזו שהרגיש בימיו כמפקד במלחמת לבנון.

בראיון לדב גילהר באתר 'וואלה' תיאר בנט: "היה ניכר שיש בלבול בדרגים הצבאיים והמדיניים, שלא ידעו מה הם רוצים להשיג ומה התכלית שלנו בלבנון". התחושה הזו היטתה את מסלול חייו של בנט מהיי טק לשליחות ציבור. בתדריך מולנו הכתבים טען בנט כי ישראל צריכה להפיק לקחים מהמנהרות – לחיזבאללה.

האם בנט רמז אז על מנהרות החיזבאללה שיתגלו ויושמדו בשלהי 2018 במבצע 'מגן הצפון', אינני יודע. מדבריו עלה מסר אחר, ברור יותר: מי שמפקיר זירה ביטחונית לארגון טרור, מאפשר לו להתחמש ללא מעצורים. בעימות מול חיזבאללה, מלחמת לבנון השלישית כדבריו, כיפת ברזל, התריע בנט, תגיע לאי ספיקה. תשתיות ייפגעו, רכוש ייפגע, יהיו נפגעים – והרבה. הוא חזה שהעימות הזה יגיע עד 2020, אולי עוד קודם.

ארבע שנים קדימה ובנט נכנס ללשכת ראש הממשלה מהדלת הקדמית. בדרך הוא שרטט דוקרטינה אותה כינה התמנון. "כאשר זרועות התמנון מכות בך, אל תילחם חזרה רק בזרועות, אלא תחנוק את הראש", הסביר במספר הזדמנויות, הראשונה בהן בכנס של מכון המחקר לביטחון לאומי INSS. https://www.facebook.com/NaftaliBennett/videos/1700455899976071/

לפי בנט, בעוד הלוחמה בזרועותיה של איראן – חמאס וחיזבאללה – מאיימת על ישראל באופן קיומי (חמאס פחות מחיזבאללה), ירושלים לא מפעילה זרועות דומות מול טהרן כשזו שואטת לעבר הגרעין.נטילת האחריות של חיזבאללה לירי לעבר שטחים פתוחים בצפון לא הייתה הכרזת מלחמה כי אם הזמנה למלחמה.

הבעיה, כפי שבנט למד היטב גם מלבנון וגם מהטיפול בקורונה, היא שאתה יודע איך אתה נכנס לזירת הקרב אבל לא איך תצא. מלחמה עם זרוע אחת מצפון, עלולה להצית לוחמה גם בזרוע הדרומית, וחמור מכך – גם מהומות מצד הזרוע הערבית-ישראלית כפי שראינו במהלך מבצע 'שומר החומות' (כולל שיתוף הפעולה עם המפלגות הערביות בכנסת) – וכל זה בזמן שראש התמנון האיראני מנצל את הפייסנות האמריקאית כדי לסגור על ישראל מכל כיוון. ועוד לא אמרנו מילה על הקורונה.

הסיפור המכונן של בנט הפוליטיקאי החל בקרב מול חיזבאללה, כשהימ"חים ריקים, ההוראות לא ברורות והמטרה נעדרת. כעת, כראש הממשלה, הוא יוכל להגדיר את היעדים והמטרה ולקבוע את ההנחיות. מלחמת לבנון השלישית היא ההזדמנות של בנט לסגור מעגל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s