"הקרן החדשה מנסה לעשות עלינו סיבוב"

למה הקרן החדשה מנסה להשתלט על מאבק משפחות חטופי תימן? במודעה שפרסמה הקרן החדשה בעיתון  "הארץ" תחת הכותרת "די להשתקה! די להכחשה!", הזמינו שורה של ארגונים הממומנים על ידי הקרן את הקהל הרחב להצטרף להפגנה שתתקיים ברחבת המשביר הישן בירושלים. בין השאר חתומים על המודעה ארגוני שתיל, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, זזים, א.ס.ף, המשמר החברתי ומרכז עדאלה. לדברי פעילי עמותת עמר"ם, המארגנת כנסים מזה ארבע שנים ביום השנה לפטירתו של הרב עוזי משולם ז"ל, לקרן אין יד ורגל בדבר.

בשיחה עם ערוץ 20 אומרת יערה זרד, פעילה בעמותה, כי מעורבות הקרן לא תפגע בתדמית של ההפגנה. "מי שהולך להיות בעצרת הם כ-1000 משפחות החטופים. אנשים מבוגרים, בגילאי 80-70, שהם בעצם אלו שאיבדו את הילדים שלהם, והנכדים שלהם – שהם בעצם אנחנו, עמותת עמר"ם. אלו האנשים שיהיו הפנים של ההפגנה".

זרד מפנה אצבע מאשימה כלפי ארגוני הקרן החדשה וקובעת כי "הם מנסים לעשות עלינו סיבוב". לדבריה, מטרת ההפגנה היא לקבל הכרה רשמית של המדינה, ו"אף אחד לא יכול לקחת על זה בעלות, הבעלים הם רק המשפחות שיהיו".

לפעילי ארגוני השמאל שצפויים אף הם להגיע להפגנה, היא שולחת מסר ברור: "שאיש לא יעז להניף שלט פוליטי באירוע, כי הראשון שיעשה את זה – יעיפו לו את השלט ואנחנו לא נרצה לראות את הדברים שהוא עושה אצלנו בעצרת. אנחנו לא מוכנים לשום שלט פוליטי". זרד סיפרה כי במכתב שהופץ לארגונים ולמפלגות, הבהירו כי אף פעיל פוליטי או פוליטיקאי ייינאמו בעצרת.

"הממשלה הזו עושה הכי הרבה בניסיון לגלות את האמת"

עמותת עמר"ם אספה במשך ארבע השנים האחרונות עדויות של משפחות שמספרות כיצד נחטפו ילדיהן. "בחלק מהעדויות אימהות מספרות 'ראינו את הילד ואומרים לנו שהוא מת, ואנחנו רואים שהוא חי, אבל הם אומרים לנו שהוא מת ומסלקים אותנו באמצעות המשטרה'. נעשה פה משהו שהוא גדול בהרבה ממי שאומר שהוא לא יגיע לתמוך בנו בגלל סיבות כאלו ואחרות".

המודעה שהפיצה עמותת עמר"ם
המודעה שהפיצה עמותת עמר"ם

זרד מבהירה כי פעילות העמותה כולה בהתנדבות, וכי מעולם לא מימון מהקרן החדשה. עם זאת, העמותה זוכה לביקורת רבה כיוון שרבים מפעיליה הם אנשי שמאל קיצוני, חלקם כותבים באתר "העוקץ", שזכתה לתרומות ממרכז אדווה ומהקרן החדשה לישראל, מה שגרם לשמועות על כך שעמר"ם זוכה למימון עקיף של הקרן.

באתר העמותה נאספו עד כה כ-600 עדויות, ולדבריה בזמן הקרוב צפויות לעלות 400 נוספות. מרבית העדויות לא נמצאות בפרוטוקולים שנחשפו מוועדות החקירה של השנים עברו בנושא. השרה שקד אמרה שהדברים לא נחקרו לעומקם.

ההפגנה הערב לדבריה אינה נגד הממשלה, אלא למען הכרה רשמית בחטופים. "הממשלה הזו עשתה הכי הרבה בניסיון לגלות את האמת. סוף סוף יש שרים שיושבים בממשלה ואומרים שנעשה פה משהו שאנחנו לא מצליחים לקלוט, בחטיפות. זה לא נאמר מעולם. יו"ר הקואליציה דוד ביטן אמר שהוא תומך בהכרה, זה לא נעשה מעולם. גם הוועדה עושה משהו מאוד חשוב. ככל שעובר הזמן עוברים עוד ועוד אנשים הולכים לעולמם, אז אנחנו צריכים את ההכרה הזו ובהקדם".

זרד סיכמה את מטרות ההפגנה: "אנחנו מבקשים יום רשמי, שילמדו את זה בבתי הספר – זה חלק משמעותי בהיסטוריה של עם ישראל. מי שגדל בבית של משפחה חטופה, זו המציאות שלו. זו דרישה יהודית מוסרית שנכיר בדבר הזה".

פעיל נוסף בעמר"ם בשם יוסף כהן, הוסיף כי אחת ממטרות הארגון היא למחוק את הנצחתם של המעורבים בפרשה. "זה משהו שעכשיו הוא בשוליים, אבל אחרי שהכול יקרה, הוא יהפוך להיות מרכזי. יש אנשים שמונצחים על כיכרות, בניינים, רחובות שהיו חלק מהדבר הזה ולא מגיע להם. זה חלק מהצדק".

"החשש ש'הקרן' תתפוס טרמפ איננו מופרך"

בנוגע לשמועות שהופצו בנוגע למימון של ארגוני הקרן החדשה, מבהירה זרד כי כל פעילות העמותה מומנה על ידי פעיליה ועל ידי קמפיין גיוס המונים מוצלח. על אף דבריה של זרד, נראה כי מעורבות ארגוני השמאל הקיצוני פוגעת בשמה של ההפגנה. לערוץ 20 נודע כי חברי הכנסת נורית קורן ואמיר אוחנה (הליכוד) מתכוונים להשתתף בהפגנה, זאת על אף מעורבות הקרן החדשה לישראל, בשל חשיבות הנושא. מי שעוד צפויים להגיע הם חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) וח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת).

מי שהודיע כי יגיע – על אף מעורבות הקרן – הוא ארז תדמור, מגיש ב'גלי ישראל' ומחבר הספר "מדוע אתה מצביע ימין ומקבל שמאל?", שכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "החשש מכך ש'הקרן החדשה' תתפוס טרמפ, תשתלט על המאבק ותהפוך אותו לקרדום נגד ממשלת הימין, המדינה והציונות איננו מופרך".

"לא רק שאין סיבה שלא להגיע להפגנה או להצטרף למאבק מחשש שהקרן תשתלט עליו, אלא שזו בדיוק הטעות שתשחק לידיה. 60 שנים אחרי הגיעה העת שמשפחות הילדים ידעו מה עלה בגורל יקיריהן. הגיעה העת לחשוף את האמת. הגיעה העת שנדע מה בדיוק קרה", סיכם תדמור.

בעקבות כך, זכה תדמור לביקורת רבה מימין, בין השאר גם על ידי רן ברץ, מנהל מערך ההסברה לשעבר ועורך אתר 'מידה', שכתב לו: "אבל למה לעצור כאן? אני מציע שנצטרף גם למאבק האוהלים הבא של הקרן להורדת יוקר המחיה. הרבה ליכודניקים סובלים גם הם מיוקר המחיה ויפגינו במחאה, חבל להשאיר את זה בידיים של הקרן. חבל שלא חשבתי על זה כשויקי כנפו צעדה בזמנו, באמת יש הרבה חד-הוריות ליכודניקיות".

לצד תדמור, גם ארגוני הימין "ישראל שלי" ו"אם תרצו", הפיצו הודעות תמיכה במאבק. בישראל שלי הזמינו את עוקבי עמוד הפייסבוק שלהם "בואו גם אתם, עם דגל ישראל, לעצרת". בפוסט שפרסמה "אם תרצו", נכתב: "מתוך סולידריות עם משפחות החטופים אנחנו מצטרפים לדרישה הלגיטימית המתבקשת להכרה ממסדית בפרשת חטיפות ילדי תימן מזרח ובלקן".

תגובת הקרן החדשה לישראל

"הקרן החדשה לישראל וארגוני החברה האזרחית בהם אנו תומכים גאים לקרוא לתמיכה ציבורית בהפגנה זו כמו במאבקים חברתיים נוספים החשובים לחברה הישראלית. הדרך לחקר האמת ארוכה ופתיחת הפרוטוקולים היא צעד מבורך שחייבת להיות לו המשכיות. הדרישה של הפעילים להכיר בפרשה זו כחלק משמעותי בהיסטוריה של מדינת ישראל חשובה לאין שיעור כדי לאחד את המשפחות ולמצוא מקום בהיסטוריה הישראלית לסבל והכאב של המשפחות וסיפוריהן".

בהכנת הכתבה סייעה בת-אל בנימין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s