הכירו את ארגון השמאל שעומד מאחורי ה"הדתה"

בין כל הפרסומים שיצאו בכלי התקשורת השונים אודות ה'הדתה' מבית היוצר של מכון 'מולד', איכשהו שכחו לספר לכם מי הם האנשים העומדים מאחורי מכון המחקר ומהן תפיסות העולם שלהם. בתקשורת הציגו אותם כלוחמים למען חופש הדת של כולנו, כאילו הם החיילים בחזית נגד הפיכת ישראל לתיאוקרטיה איראנית.

לכתבות הקודמות בסדרה:

אם כבר מדברים על איראן, בזמן שראש הממשלה נאבק נגד הסכם המעצמות עם טהרן, ב'מולד' דיבררו את אובמה. באתר 'מידה' השווה עקיבא ביגמן בין טיעוני אובמה וטיעוני 'מולד' בעד ההסכם ומצא התאמה מדהימה.

בכנס ג'יי סטריט שנערך ב-2013, חשף מיכאל מנקין, מנכ"ל מולד ומנהלת מדיניות הארגון לשעבר, את מטרת הארגון האמיתית. "אם אנחנו מבינים שנתניהו הוא אחד הגורמים המרכזיים לכך שפתרון שתי המדינות עדיין לא מיושם", אמר, "היעד העיקרי של המחנה כולו צריך להיות לסלק אותו מהשלטון, להחליף אותו – לא לנסות לשכנע אותו להיות קצת יותר כמונו".

תמיכה בהדחת נתניהו מהשלטון וחלוקה על מדיניותו או אמונה בפתרון שתי המדינות הן כמובן עמדות לגיטימיות. אך 'מולד' נוקטים בשיטות של השמצת הציונות הדתית והמתנחלים באופן עקבי לאורך השנים. בתחקיר של "עד כאן" על פעילות ארגוני השמאל הקיצוני שוברים שתיקה ובצלם, נראה אותו מנקין מבקש ממלש"בית להתגייס למנהל האזרחי כדי שבתום שירותה תעביר מידע לארגון 'שוברים שתיקה'.

גם טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי ב-2011 בו הדליק 'משואה' עם החולצה "כולנו עזרא נאווי", מציגה משהו עקום בתפיסת העולם של מנקין. חשוב להדגיש, אלו הימים בהם הציבור בישראל עוד לא הכיר את מעלליו של נאווי כסייען לרשות הפלסטינית, אך קשה להאמין כי שיטת ה"קודם זובור, אחר כך גזנגה", נעלמה מעיניהם של פעילי שוברים שתיקה. כבר אז היה ידוע שנאווי הוא עבריין מין שהורשע בבעילת קטין פלסטיני, ושהוא ריצה בעברו מספר חודשי מאסר בשל הרשעתו בעבירות אלימות שונות.

לא רק הדתה: האג'נדה הרדיקלית של 'מולד'

מנקין רחוק מלהיות בודד במערך הרדיקליות השמאלית. ד"ר אסף שרון, מייסד ויושב ראש הנהלת הארגון, נראה לפני כשבע שנים בהפגנה של ארגון השמאל הרדיקלי, סולידריות שייח' ג'ראח כשהוא מנופף בהפגנתיות מול יהודים בדגל אש"ף. שותף של שרון בהנהגת 'מכון המחקר, הוא ד"ר אבנר ענבר, מייסד 'סולידריות שייח' ג'ראח', הנאבקת במגורי יהודים במזרח ירושלים.

מנכ"לית המכון, ליאת שלזינגר, בעברה עיתונאית ב"מעריב" וב"הארץ", שנודעה בשל תחקיריה בנושאי רווחה, אך גם בשל הסיבה בגללה שוחררה משירותה הצבאי בעיתון "במחנה". בניגוד להוראות שניתנו ע"י ראש אכ"א דאז אלעזר שטרן, היא צילמה את פינוי הקברים מגוש קטיף בגירוש.

לכתבות נוספות בנושא ה"הדתה"

פעילים נוספים בעמותה מוגדרים כחוקרים וכותבים שלה. שני העורכים של המחקר "עושים נפשות", בו הותקפו ארגוני הציונות הדתית, הם בעלי תפיסת עולם רדיקלית. שירה מייקין, למשל, פרסמה בביטאון השמאל הרדיקלי "העוקץ", טור בו הצטדקה על כך שנעמדה בצפירה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

העורך השני יונתן לוי, לעומת זאת, כתב בדיון פייסבוק כי "הציונות הדתית – במתכונתה הנוכחית – היא הגורם המסוכן ביותר שקיים כיום בחברה הישראלית. ההנהגה שלנו היא היפוך הגמור שלנו: מדינית, כלכלית, ואזרחית. אין שום היגיון בלנסות להגיע איתם לאיזשהו סוג של קונצנזוס, צריך להביס אותם". כשזו התפיסה של עורך המחקר, אפשר להניח שב"מולד" ירו את החץ, ורק את סימנו את המטרה. אביחי שרון, שהשתתף אף הוא בכתיבת הדו"ח, הוא פעיל לשעבר בארגון 'שוברים שתיקה'.

מ'מולד' נמסר בתגובה: " כשערוץ 20 יעסוק בעיתונות נשמח להשיב לשאלות שיופנו אלינו. כתבות התעמולה מבית היוצר של ערוץ 20 רצופות בשקרים ובאי דיוקים. במידה ותפרסמו דבר שקר, דיבה, או סרטונים מפוברקים, על מי מאנשינו לא נהסס לנקוט בהליכים משפטיים, כפי שעשינו בעבר בהצלחה רבה". כשביקשנו מ"מולד" שידייקו את הפרטים שהצגנו בפניהם, הם סירבו לענות.

זו לא 'הדתה', זה קמפיין שנועד להפיל את הימין

אני נשוי כבר שנה ובכל פעם ששואלים אותנו על ילדים, אני נכנס לחרדה קלה. לא כי אני מפחד מילדים, אלא כי אני לא יודע באיזה בית ספר אוכל להפקיד את הדבר היקר לי מכול. מה ילמדו בבית הספר הזה? האם אלו יהיו תכניות שנכנסו בתקופת בנט, פירון, סער, אולי דווקא מאובנים חינוכיים מימי יולי תמיר? המחשבה שחינוך ילדיי יופקד בידי פוליטיקאי מדאיגה אותי.

ברור לי שכל הורה באשר הוא לא יסכים לכל התכנים שבית הספר נותן לילד שלו. להורה אחד זה יהיה החשש מהדתה, לאחר יהיו חסרים תכנים יהודיים, אחד ירצה שהילד שלו ילמד היסטוריה, והרביעי דווקא מדעים. כשנכנסים למערכת החינוך הממלכתית, אין ולא אמורה להיות תכנית כבקשתך. אבל כשמדובר בילד שלך, אסור להתפשר על כך.

קמפיין ה'הדתה' של גלאון, מולד וחבריהם מהפורום החילוני יכול היה לפתוח דיון מרתק על עתיד מערכת החינוך הערכי בישראל. אילו תחומים בפנים, אלו מקורות ראויים לשימוש ואילו צריכים להישאר מחוץ לתחום. רציתי לערוך שיחה עם אנשי 'מולד' על בית הספר האידיאלי בעיניהם. אם 'זהות' לא, אז מה כן? לצערי, הם סירבו ליטול חלק בכתבה. אם אנשי 'הפורום החילוני' ירצו, אשמח להציע להם להתדיין מעל במה זו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s