כל מה שאתם צריכים לדעת על משבר הכותל

יהדות ארצות הברית כועסת. עבורם, החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה להקפיא את מתווה הכותל היא חציית קו אדום. בממשלה יש מי שמנסה להרגיע את הרוחות ולהסביר כי על אף התחושה הסובייקטיבית והתגובות הזועמות, לא מדובר בהחלטה דרמטית במיוחד, אלא בשימור המצב הקיים – שאמור היה מלכתחילה להיות זמני.

בסרטון שהפיץ שר החינוך נפתלי בנט, ניסה להסביר מה בדיוק קרה. לפני 15 שנים החלו נשות הכותל לדרוש להתפלל בעזרת הנשים של רחבת הכותל. על אף שככל הנראה מרבית הישראלים לא אוהבים לראות נשים בטליתות ובתפילין, כוחה המשמעותי של יהדות ארה"ב והשפעתה, הניעו את נתן שרנסקי ליזום פשרה: הקמת רחבת כותל נוספת, כזו שנוגעת בקיר – אך מופרדת מרחבת הכותל שאנו רגילים לראות.

כמעט עשר שנים אחרי שפרץ המשבר החליט אותו נפתלי בנט, הפעם כשר לענייני ירושלים, לאמץ את פשרת שרנסקי וליישם אותה. ובכך הוקמה "עזרת ישראל", דרומית לעזרת הנשים, בה זרמים שונים מיהדות התפוצות יכולים להתפלל באופן בו הם מרגישים לנכון. השנים עברו ודרישות הרפורמים התגברו, ואיתן גם החשש כי בג"ץ ינצל את העתירה כדי ליצור שינוי משמעותי בקודש הקודשים של מדינת ישראל.

המפלגות החרדיות זעו באי נוחות, אך מזכיר הממשלה דאז אביחי מנדלבליט, כיום היועץ המשפטי לממשלה, הציע פשרה משלו: רחבת ישראל תשופץ ותהפוך לקבועה, הכניסה אליה תזוז מעט צפונה – סמוך ממש לכניסה לרחבת הכותל, וניהול הרחבה תעבור מהקרן למורשת הכותל לרשות חדשה שתורכב גם מזרמים שונים ביהדות. ואז, ביום ראשון, בלחץ המפלגות החרדיות שקודם הסכימו למתווה – ראש הממשלה נתניהו הסכים להקפיא את מתווה הכותל.

התגובות הזועמות של יהודי ארצות הברית תפסו אותו ואת הממשלה לא מוכנים. בזמן שבנט מתהדר בכך שתפילות הרפורמים בכותל הדרומי יימשכו כרגיל, יהודי ארה"ב מרגישים מרומים. "איך נוכל לסמוך על ממשלת ישראל בעתיד, כשנגיע איתה לסיכום?", שאלו בכעס. אולי מוטב היה שיפנו לחברת נובל אנרג'י קודם, בניסיון להבין כיצד הפוליטיקה הישראלית פוגעת באמינות הממשלה.

הדיונים מול יהדות ארצות הברית צפויים היום להימשך, כשבממשלה מדגישים כי רק שניים משלושת השלבים בפשרת מנדלבליט הוקפאו: העברת הכניסה והקמת גוף הניהול החדש. לעומת זאת, שיפוץ הרחבה בעלות של 18 מיליון ש"ח, אושר. הכעס ביהדות ארה"ב גדול, אבל אובייקטיבית, נראה שהוא לא מוצדק.

ועוד 8 קטנות

1. איזה כיף שסוף סוף מדברים על הכותל, הא? אני מסוחרר כבר מרוב פרשיות ודרמות פוליטיות בשקל, ופתאום הדרמה היא על הכותל. ואפילו לא מדובר כל אחדות ירושלים או חלוקתה, אלא פשוט על האופי של עיר הקודש. בפרפרזה על פתגמו של מרשל מקלוהן, המדיום הוא המסר, אז הכותל הוא המסר.

2. ציפי לבני אמרה לפני שנתיים שלוש שעבור השלום היא מוכנה לחבוש שטריימל. זו ציטטה שמיוחסת בטעות לשולמית אלוני כנראה, אבל שימו לב לאבסורד. עבור חלוקת ירושלים היא מוכנה לוותר על ערכיה הליברליים. בינתיים אין שלום והיא, שהייתה מוכנה לתת לחרדים הכל בתמורה לראשות ממשלה, מנסה למעוך את השטריימל.

3. הסוכנות היהודית אמרה היום שהחלטת הממשלה להקפיא את מתווה הכותל פוגעת בציונות. תראו, אני לא סגור על רמת התיאום המחויבת מכורח הקשר בין הממשלה והסוכנות בשל התקצוב, אבל יש משהו מחוצף מאוד בטענה הזו. כי מה אומרת הממשלה לרפורמים, בסופו של דבר? אתם לא גרים כאן, אין לכם זכות הצבעה. במקום לעודד עלייה, הסוכנות מוותרת לרפורמים וקוראת לממשלה אנטי ציונית. מדהים.

4. נפתלי בנט פרסם סרטון בו הוא מסביר מי נגד מי. בזמן שליברמן ולפיד מחממים את הגוש החילוני, החרדים את הגוש שלהם ואת הגוש שנתקע בגרונו של נתניהו, יו"ר הבית היהודי לא מתערב. הוא צופה מן הצד. הסיפור, איך שהוא מתאר אותו, די פשוט. היהודים הליברלים רוצים רחבה, קיבלו את עזרת ישראל. מנדלבליט, בלחץ הבג"ץ שבדרך, הציע לפתוח להם פתח באיזור רחבת הכותל המערבי ולא בכותל הדרומי. כלומר: יש להם דריסת רגל בכותל.

5. לאן נעלם נתניהו? אפילו את הודעת ההבהרה שאחרי, הוציא מזכיר הממשלה צחי ברוורמן בשמו. יכול להיות שהוא הבין שהלכו רחוק מדי?

6. דווקא הלך ללפיד לא רע הקטע הזה של חיבור לימין ולמסורת עד עכשיו, לא?

7. באחרונה מינתה הקרן החדשה לישראל מנכ"ל חדש, מיקי גיצין. גיצין היה לפני כן מנהיג העמותה לשינוי הסטטוס קוו בתחום דת ומדינה, 'ישראל חופשית'. אי אפשר להתעלם מהעובדה הזו כשנכנסים למאבק בו ניצבים מחד רפורמים ומאידך סמל היסטורי של עם ישראל.

8. אחיי הרפורמים, בואו נדבר על זה בבית. לא בצעקות מהיבשת החדשה לארץ המובטחת. עלו ארצה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s