גישת טראמפ – התגשמות חלומו של נתניהו

רואים את המזרח התיכון עין בעין. הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו. צילום: חיים צח/לע"מ
רואים את המזרח התיכון עין בעין. הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו. צילום: חיים צח/לע"מ

כשראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שזו הפעם הראשונה בה הוא רואה הזדמנות לשינוי, הוא באמת התכוון לזה. לראשונה, מאז החל את דרכו הציבורית, הוא פוגש את ראש העולם החופשי כשהוא רואה איתו עין בעין. "אנו מצטטים אחד את השני", אמר נתניהו לטראמפ, "אנו מבינים אחד את השני ואת כל הדברים שאנו מבקשים להשיג עבור שתי מדינותינו".

נתניהו לא התכוון לכך שטראמפ משתמש בדבריו על החומה שרה"מ הורה לבנות בגבול מצרים כדי לחסום את כניסת המהגרים הבלתי חוקיים ארצה מאפריקה. הוא התכוון ליחס של טראמפ לטרור האסלאמי, להצבת איראן בציר הרשע, ליחס החד-משמעי כלפי חמאס, חיזבאללה ודאעש. 

כבר בסוף שנות ה-80', כשערך בנימין נתניהו את הספר "הטרור – כיצד יוכל המערב לנצח?", הוא עומד על הצורך בהתמודדות משותפת עם הטרור. "שורשן של בעיית הטרור הבינלאומי נעוץ במעורבותן של ממשלות תוקפניות", כותב נתניהו – שנים לפני שאיראן תהפוך למה שהיא היום: התמנון ששולח לעבר ישראל את חמאס, את חיזבאללה, את משטר אסאד ומציבה בפני ישראל את איום הגרעין.

אליבא דנתניהו 87', הפתרון דורש פעולות נגד של הממשלות המותקפות. וכמו הצעד הראשון בגמילה מהתמכרות, הצעד הראשון שהוא מציע הוא הכרה בעיה. "משעה שתמיכתן (של המדינות שמפעילות טרור – ע"ל) בטרור נחשפת לעיני הכול, באופן שהקורבנות אינם יכולים עוד להעמיד פנים שהם מאמינים להכחשותיהם, ישתנו כללי המשחק באורח דרמטי", קובע נתניהו.

לשם כך, הצהרות טראמפ בדבר הסכנה שמגיעה מארגוני הטרור ומטהרן – וההכרה של האיום הזה בעולם הערבי – חיוניות. הנשיא סיפר על פגישתו עם ראשי מדינות ערב ואמר כי "המנהיגים הללו מבטאים את הדאגה המשותפת לכולנו לגבי דאעש, לגבי שאיפותיה ההולכות וגדלות של איראן, לגבי בלימת התקדמותה של איראן ונגע הקיצוניות שפשט בחלקים גדולים מדי בעולם המוסלמי".

ישראל לא תוכל להכריע את הטרור לבדה

בספרו קורא נתניהו להפעיל נגד מדינות מפעילות טרור מספר צעדים: לחצים פוליטיים, סנקציות כלכליות ובמידת הצורך – גם התערבות צבאית. "מדיניות חד משמעית תבהיר לכל שהטרוריסטים יירדפו, ייתפסו וייענשו… ממשלות אחרות, שמסייעות להם בעקיפים או מתוך רשלנות, תישאנה באחריות".

שלושים שנים לאחר מכן, טראמפ מיישם. "גרשו את הטרוריסטים מאדמתכם הקדושה, מהעולם הזה", אמר בערב הסעודית. "מעל הכול אנחנו חייבים להיות מאוחדים ביחד במטרה אחת שהיא מעבר לכל מטרה אחרת – לעמוד במבחן ההיסטוריה הגדול ולנצח את הקיצוניות ואת כוחות הטרור שבאות עמה. זהו מאבק בין פושעים ברבריים שרוצים להשמיד חיי אדם לבין אנשים הגונים מכל הדתות שרוצים על החיים. זה אומר להתעמת בכנות עם קיצוניות איסלאמית ועם ארגוני טרור איסלאמיים שמקבלים ממנה השראה".

ישראל לא תוכל להכריע את הטרור הגלובלי לבדה. מול איראן ששולחת את זרועות התמנון שלה לעבר גבולות ישראל – סוריה, חיזבאללה, חמאס, היא זקוקה לשותפות. כשטראמפ הבהיר כי השמדת ישראל אינה אפשרית כל עוד הוא יהיה נשיא, הוא לא רק תמרץ את מדינות ערב לשתף פעולה עם ישראל במאבק נגד ציר הרשע, הוא שם את ישראל במוקד 'ציר הטוב'. נתניהו לא יכול היה לחלום על הזדמנות גדולה יותר מזו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s