התאחדות הסטודנטים יוזמת שת"פ עם ארגון שמאל

ביקורת על תוכנית "לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני" בה שותפה תנועה הקשורה לקרן החדשה לישראל. סטודנטים: "זה אבסורד"

רעות וילף | 19/11/2013 13:27 | מעריב

 הודעה שפורסמה לאחרונה בעמוד הפייסבוק הרשמי של התאחדות הסטודנטים הארצית עוררה את זעמם של לא מעט סטודנטים. "התאחדות הסטודנטים קיבלה החלטה פורצת דרך ללכד את חבריה לפעול לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני בשיתוף תנועת 'קול אחד'." נכתב בהודעה, אולם לא נכתב בה כי אותה תנועת "קול אחד" נתמכת על ידי מרכז שתיל – מייסודה של הקרן החדשה לישראל, ומזוהה פוליטית עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית.
"זה אבסורד שהתאחדות הסטודנטים שאמורה לייצג את כלל הסטודנטים, גם את אלה הלומדים באוניברסיטת אריאל ובמכללות ביו"ש, יוצרת שיתופי פעולה עם גוף שמחרים את ההתיישבות ביו"ש", אומר יאיר קלויר, יו"ר תא לביא-גלעד באוניברסיטת בר אילן.

סטטוס התאחדות הסטודנטים
סטטוס התאחדות הסטודנטים

כפי שהתפרסם בהודעת ההתאחדות הארצית, "תנועת 'קול אחד' היא תנועה עממית בינלאומית הפועלת להעצמת קולו של הרוב המתון בישראל וברשות הפלסטינית, המייחל לסיום הסכסוך על-בסיס פתרון שתי מדינות לשני עמים". עוד נכתב בדף ההתאחדות כי "התנועה השיקה תכנית מנהיגות ייחודית ויוקרתית בשיתוף התאחדות הסטודנטים שמכשירה מנהיגים צעירים שיזמו ויפעלו למען סיום הסכסוך הישראלי-פלשתינאי באופן קונסטרוקטיבי. רכזי הקמפוסים בתכנית יקבלו מלגה של 5,000 שקלים עבור פעילותם".

התגובות הנסערות ליוזמה, כאמור, לא אחרו לבוא. "אתם לא אמורים להיות גוף פוליטי ולא לשם כך אני חבר באגודת הסטודנטים". כתב סטודנט אחד, ואחר הוסיף: "כסטודנט, אני מצפה מהתאחדות הסטודנטים להוביל מדיניות שהיא בראש ובראשונה לטובת מערכת ההשכלה הגבוהה ולמען ציבור הסטודנטים (…) הרעיון שלכם לבוא ולהוביל מגמה כאילו התאחדות הסטודנטים "מניפה את דגל השלום" היא פתטית.

"מה אתם באמת מנסים להשיג? ספין תקשורתי? קידום פוליטי למי מראשי ההתאחדות?". קלויר מבר אילן הוסיף כי "התאחדות הסטודנטים מפעילה לחץ לא ראוי על ציבור הסטודנטים ומנצלת את מעמדה כדי להשפיע על עמדותיהם הפוליטיות".

הביקורת על היוזמה החדשה נשמעת גם מתוך הבית, במחאה שהביעו כמה מראשי אגודות הסטודנטים הכפופות ישירות להתאחדות הארצית. "כששמעתי על היוזמה כעסתי, כי אני חושבת שעצם נקיטת עמדה פוליטית היא בעייתית, ולא חשוב אם זו עמדה מימין או משמאל", אמרה אמילי אטיאס, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת רופין, "אני חושבת שמדובר במהלך שגוי שעדיף היה שלא יינקט בכלל".

דני מגנר, יו"ר אגודת הסטודנטים בטכניון, הוסיף: "אנו סבורים כי התאחדות הסטודנטים צריכה לעסוק אך ורק בנושאים סטודנטיאליים ולהימנע מעיסוק בנושאים פוליטיים מעוררי מחלוקת אשר מפלגים את הסטודנטים בישראל וגורמים לפגיעה בתדמיתה של ההתאחדות כארגון גג מגבש".

מהתאחדות הסטודנטים נמסר בתגובה: "ההתאחדות אינה מצדדת בעמדה פוליטית או באג'נדה מדינית מסוימת. שיתוף הפעולה עם תנועת 'קול אחד' נוצר מתוך חזון כללי של ההתאחדות המכתיב הפעלת ציבור הסטודנטים בפרויקטים חברתיים אשר יש בהם השפעה על הקהילה בה אנו חיים. מטרתה של תכנית המנהיגות היא להביא את הנושא לידיעת ציבור הסטודנטים ולעודד מעורבות סטודנטיאלית. תוכנית המנהיגות נועדה להכשיר סטודנטים מכל הארץ, מכל המוסדות ומכל צידי המפה הפוליטית להיות אקטיביסטים פוליטיים במדינתם.

"כ-100 הסטודנטים והסטודנטיות המשתתפים בתוכנית זו הינם אוכלוסיה מגוונת. אנו מאמינים כי הסטודנטים הינם סוכני שינוי בחברה ועל כן נמשיך לשתף פעולה עם מגוון ארגונים מכל רחבי הקשת הפוליטית המעודדים את ציבור הסטודנטים לפעול ולהשפיע על הנעשה בחברה ובמדינה".

סטטוס תגובות התאחדות הסטודנטים
סטטוס תגובות התאחדות הסטודנטים

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s