מחאת הקפה מגיעה לקמפוסים ברחבי הארץ

אחרי שבאוניברסיטאות חיפה, תל-אביב ובטכניון הצליחו להוריד את מחירי הקפה, גם בבר-אילן מנסים לגרום להוזלת האספרסו

רעות וילף | 5/11/2013 8:33 | מעריבגם הסטודנטים רוצים קפה בחמישה שקלים – התחרות שיצרה חברת "קופיקס" בענף בתי הקפה, לאחר שהחלה להציע קפה בחמישה שקלים, עוררה גם את הסטודנטים שמבקשים להוזיל את מחירי הקפה במוסדות האקדמיים. אגודות הסטודנטים השונות מנהלות בימים אלו מגעים עם הזכייניות המפעילות את בתי הקפה בקמפוסים, וזאת בשביל להביא להוזלה של המוצרים הנמכרים בקפיטריות. יש גם מי שפותח בחרם צרכנים.כך למשל, בתום משא ומתן שהתקיים בשבועות האחרונים בין חברת "קפה קפה" לבין אגודת הסטודנטים בטכניון, הצליחו האחרונים להביא להפחתה של עשרות אחוזים בחלק מהמוצרים: כוס קפה שעלתה בתחילת השנה שמונה שקלים עולה כעת חמישה שקלים.גם הסנדוויצ'ים, שנמכרו ב-9-7 שקלים, עולים כעת רק חמישה שקלים.גם במכללת רופין הצליחה האגודה להוזיל משמעותית את המחירים: מיץ תפוזים שנמכר בשנה שעברה בעשרה שקלים נמכר השנה בחצי מחיר, מחיר המרקים הופחת מ-15 ל-10 שקלים וקפה שנמכר בשנה שעברה בשישה שקלים יימכר השנה באותו המחיר – יחד עם מאפה.אך לא בכל הקמפוסים הצליחו להוזיל עלויות. באוניברסיטת בר-אילן, ששם מחירי הקפה עדיין גבוהים יחסית למוסדות האחרים, פותחים הסטודנטים ב"מחאת קפה". כך למשל, קפה הפוך קטן שנמכר ב"קפה גרג" עולה תעשה שקלים, קפה בינוני 11 שקלים וקפה גדול 13 שקלים. באותה אוניברסיטה מציעה חברת "קופי טיים" קפה הפוך במחיר שנע בין 7 ל-12 שקלים – זאת בשעה שבאוניברסיטת חיפה נמכר קפה קטן בשישה שקלים, בינוני בשמונה שקלים וגדול בעשרה שקלים. באוניברסיטה הפתוחה מחיר הקפה נע בין 5 ל-6 שקלים, ובאוניברסיטת תל-אביב מציעה רשת מקדונלד'ס קפה ב-4.90 שקלים (על פי נתוני התאחדות הסטודנטים הארצית).בתחילת השבוע פתחו הסטודנטים מבר-אילן דף מחאה בפייסבוק – "יום שני ללא קפה – חרם הסטודנטים", שאליו הצטרפו עד כה כ-700 חברים. על פי היוזמה, ביום שני הבא מתכננים הסטודנטים להחרים את בתי הקפה באוניברסיטה. "כך כולם יבינו שציבור הסטודנטים הוא לא פראייר של אף אחד, ועל גבינו לא יעשו קופה", נכתב בדף.

רוצים להיות כמו שאר האוניברסיטאות. יוזמי מחאת הקפה בבר-אילן צילום: ראובן קסטרו
רוצים להיות כמו שאר האוניברסיטאות. יוזמי מחאת הקפה בבר-אילן צילום: ראובן קסטרו

במקביל יקימו הסטודנטים בשיתוף האגודה דוכני קפה אלטרנטיביים שיציעו "קפה אמון" בהכנה עצמית בעלות של 1-2 שקלים. "לא הבנו איך זה שאף אחד לא עושה שום דבר נגד המחירים האלו", מספר יוזם המחאה, ינון אנגלסמן, סטודנט שנה א' למזרח תיכון ולמדעי המדינה.

באגודת הסטודנטים מבקשים לקחת את המאבק צעד נוסף ולהכריז על חרם צרכנים כללי, ללא הגבלת זמן. בדף פייסבוק מקביל שפתחה האגודה תחת השם "מחאת העשור- לא קונים בבר אילן" נכתב: "מיום ראשון בשבוע הבא ועד להודעה חדשה לא קונים בקפיטריות!".

ביום רביעי צפויים הסטודנטים לקיים "כינוס חירום" ובמקביל, שלח יו"ר האגודה, מתן ברנוי, מכתב למנכ"ל האוניברסיטה, עופר שרגאי, שבו הוא דרש להוריד באופן מיידי את מחירי הקפיטריות ולהתאימם למחירים במוסדות אחרים.

לדברי אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, נדרשת פעולה ממשלתית מקיפה לפתרון כולל של הבעיה. מ"קפה גרג" נמסר בתגובה: "בניגוד לקפיטריות באוניברסיטאות אנחנו פועלים כבית קפה ולא כקפיטריה, אך יחד עם זאת אנו זולים ב-30 אחוזים משאר מחירי הרשת". רן רוזנטל, בעלים ומנכ"ל חברת "קופי טיים", מסר: "מזה שבע שנים לא ביצענו העלאה של מחירי הקפה באוניברסיטה. מן הראוי היה שלפני שרצים לתקשורת ישבו אתנו למשא ומתן ענייני, אך לצערי זה לא נעשה".

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר כי "ברחבי הקמפוס ממוקמות שש עגלות קפה, וניתן מזה שנתיים לרכוש בהן קפה ומאפה בעשרה שקלים וקפה בנפרד בשישה שקלים". כמו כן נמסר כי "ברוב הקפיטריות מחירי הקפה והמוצרים האחרים הינם תחרותיים, והם זהים ובחלקם אף נמוכים מהמחירים הקיימים גם בקמפוסים אחרים בארץ ובוודאי בשוק החופשי.

"הנהלת האוניברסיטה תמהה על הפנייה, שכן במכרז האחרון אגודת הסטודנטים הייתה שותפה לקביעת הספק הנבחר ועודכנה בנוגע למחירון המפוקח. ההנהלה מקיימת ותמשיך לקיים הידברות עם אגודת הסטודנטים בכל הנושאים".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s