שרית מיכאלי, רוצה זכויות אדם? לכי לעזה…

בעקבות מאמר שפרסמתי פה על סיור בחברון קיבלתי תגובה אחת נזעמת משרית מיכאלי, פעילה בארגון 'בצלם'  להלן תשובתי אליה

 
▪  ▪  ▪

זוהי תגובת שרית מיכאלי, דוברת ארגון 'בצלם', למאמרי "שוברים שתיקה בחברון" [ראה מצד שמאל]:

"עקיבה שלום,

בבלוג שלך אודות סיור בחברון, התפרסם קטע אודות איש בצלם בחברון, הכולל הרבה מאוד מידע מופרך. אתה מביא מפיו ציטוטים שלא היו ולא נבראו, אתה כותב דברים מוטעים לחלוטין, ואתה מעוות את מה שכן אמר.

אחת הדוגמאות הבולטות הן הטענה שלך (שמובאת כביכול מפיו של עיסא) כאילו הוא הצביע לתנועת חמאס. יותר מכך, אתה גם מביא, כאילו מפיו, הסבר למדוע הוא בחר במפלגה זו. כאילו זה לא מספיק, אתה מתקיף אותו על הבחירה שלו כביכול בחמאס, ועל הערכים של התנועה הזאת.

יש רק בעיה אחת קטנה עם מה שכתבת – הדברים האלה פשוט אינם נכונים. לא רק שעיסא לא הצביע לחמאס, אלא שכפעיל זכויות אדם הוא מבקר באופן קבוע הפרות של זכויות האדם, בין היתר על-ידי חמאס.

עיסא עצמו, כמו גם משתתפים אחרים בסיור, הסבירו לי את המקור לטעותך, שאני מקווה שהיא תמימה ונובעת מבעיה בהבנת האנגלית. הוא הסביר למשתתפי הסיור שרוב תושבי חברון הצביעו לתנועת חמאס, ומדוע הם בחרו בתנועה זו.

העדת בעצמך שמעולם לא פגשת פלשתיני פנים אל פנים, והעובדה שהפלשתיני הראשון שזכית לדבר איתו כאדם שווה היא עיסא איננה דבר של מה בכך. יש מעט מאוד אנשים המחויבים לערכי זכויות האדם, העבודה המשותפת למען מטרה זו עם ישראלים, ושויון זכויות לנשים כמו עיסא. לכן כל כך התאכזבתי לקרוא כיצד אתה מייצג את עמדותיו של עיסא באופן כל כך מעוות.

אולי העובדה שמעולם לא פגשת פלשתיני בעבר מסבירה מדוע אתה יכול לחשוב ולכתוב שפלשתיני חילוני, שעובד באופן קבוע עם ישראלים (דבר הנחשב לשיתוף פעולה בקרב חוגים מסוימים בחברה שלו), שאשתו איננה לובשת כיסוי ראש, ושבמרכז התקשורת שהוא פועל בו בחברון מסתובבות נשים רבות, ישראליות ופלשתיניות, שלא כפי שכתבת, יכול להיות אוהד חמאס.

אני מקווה שהמקור לכל העיוותים האלה הוא אכן בעיית תקשורת באנגלית וחוסר היכרות עם החברה הפלשתינית. עם זאת, מן הראוי שתתקן את הדברים לאלתר. אבקש לקבל את תגובתך בהקדם, כדי לשקול את המשך צעדי.

בכבוד רב,
שרית מיכאלי, בצלם"

תשובתי לדוברת ארגון 'בצלם':
אני לא יודע אם השתתפת בעצמך בסיור הזה. לפי מה שאת כותבת אני מניח שלא. אני דובר אנגלית מקטנותי ואין לי כל בעיה להבין אנגלית. עיסא בפירוש אמר שהפת"ח הוא ארגון מושחת, ולכן הצביע עבור החמאס. אבל את יודעת מה, שרית? נניח שאכן טעיתי – ואני לא אומר שכן – אין לי עניין להוציא דיבה על עיסא, הוא עושה את התפקיד שלו בתור פעיל 'בצלם'. התפקיד שלו הוא להוציא דיבה על העם ועל הארץ שלי. על החיילים שלי ועליי.

אני מבין שאין לך כל בעיה עם העובדה שהוא קורא למדינת ישראל אפרטהייד, ואין לך בעיה עם כך שהוא דורש שצבא הגנה לישראל יגן עליו כשהוא אינו אזרח שלה, כי מבחינתך – הוא שווה יותר מישראלי. מעטפת זכויות האדם שאת מכסה בה את עיסא היקר כל-כך לליבך, היא מעטפת שקר. הרי ברור שמדינה פלשתינית תהיה מנוהלת על-ידי שלטון מוסלמי ברמה מסוימת, ואם הרוב הרי מצביעים חמאס, כנראה שהשלטון הזה לא יהיה שווה-זכויות. מה תעשי אז? האם תמחי בתוקף על שלילת זכויות הפלשתינים מעצמם? את מוזמנת לאוטובוס של עיסא ביום שתקום המדינה הפלשתינית. לצערי, אני בספק אם תוכלי לשוב.

אפרופו שקר; אם עיסא אמר כי הוא רואה תופעה גדלה בחברון של פעילות למען אי-אלימות – מדוע תשעה מתוך תשעה מושבי הפרלמנט של חברון מלאים באנשי חמאס? אולי תשקלי מחדש את המשך צעדייך.

גם אין לך בעיה עם ההשוואה של עיסא בין השואה (שישה מיליון) לבין מלחמות ישראל במדינות ערב (שישים אלף הרוגים). כן, כמובן, ישראל היא מדינה נוראית, כובשת ורוצחת ילדים בשנתם, אונסת נשים ושולחת זקנים למכבשי האש. את מה שהיא עושה לגברים פלשתינים בכלל אסור להזכיר. אבל כן, בדיוק, ישראל היא נאצית. עם זה אין לך שום בעיה, שרית. רק עם העובדה שכתבתי כי עיסא מצביע חמאס, כי אז כל השקר מתגלה.

חבל שאת נתפסת לנקודה כל-כך שולית במאמר. שרית, באמת חבל לי שזאת הבעיה שלך עם מה שכתבתי. זה מה שמפריע לך? שעיסא הצביע חמאס? תקשיבי למה שהוא אמר מול כולם, לא רק למה שהוא אמר בצד, ובשקט. את יודעת מה התקציב של 'בצלם' יותר טוב ממני. את יודעת טוב מאוד שאין לכם כל בעיה להגיע לכל ישראלי אם תרצו. מבחינה תקציבית אין לכם בעיה. גילוי נאות: אני מעריך מאוד את משרדי הפרסום איתם אתם עובדים. הם עושים עבודה נהדרת ומקורית ביותר.

את משתפת פעולה עם אדם החושב שאת גרה במדינה משוללת זכויות. את רוצה להיאבק על זכויות אדם? לכי לעזה. כן, עזה. עזה ממנה גורשו 8,000 אנשים בכוח ובמאבק אנטי-דמוקרטי אמיתי. את בטח דאגת אז לבעלי החיים שנותרו בלי בית, ומה על האנשים? העיקר שהכיבוש נגמר שם, נכון? לכי לעזה, שם באמת נשללות זכויות האדם. אותו חמאס שמרבית תושבי חברון (גם עיסא תושב חברון) מצביעים עבורו. אותו חמאס שכבר קרוב לארבע שנים מחזיק בגלעד שליט, שנמצא ללא זכויות בכלל.

ואם כבר מדברים על שיתוף פעולה ישראלי-ערבי – מה עם נועם ארנון, שמקים מחדש את תל חברון בשיתוף פעולה מלא עם ערביי חברון? דובר היישוב היהודי בחברון בכבודו ובעצמו בונה איתם ומשקיע באתר זה, שיכול להוות מנוף תיירותי אדיר לשני הצדדים. מה עם הכלכלה הפלשתינית בשטחים המבוססת כולה על בניית ההתנחלויות שאת כה מתעבת (פעילת 'בצלם', הנחת יסוד)?

וכמובן לגבי האיומים, שכן אין דרך אחרת להגדיר את שיקול המשך צעדייך. מה שכתבתי הוא מה שראיתי ומה ששמעתי. אם תביאי עדויות (והרי אתם, 'בצלם', וגם 'שוברים שתיקה', טובים בזה) מפי מישהו שבאמת היה שם. בניגוד אלייך, אני אשקול את צעדיי. אני שמח שהגעתי מהר מאוד למצב בו אתם מאיימים עליי, כי כנראה שאני עושה משהו שבאמת מפריע לכם. חבל שזה רק הקטע שחושף את האמת סביב הארגון שלכם.

שרית, כואב לי להיאבק בארגונים כמו שלך. כואב לי לנסות להתמודד מול אחים שלי. לו רק היינו מנצלים את הכוחות שלנו לעשות שלום בינינו, היה לנו הרבה יותר קל להתמודד מול גורמי-חוץ.

 

פורסם לראשונה ב- News 1

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s